CCNA
Cisco Certified Network Associate Routing & Switching 6.0 - Kurs polega na nauce działania sieci od jej górnych warstw schodząc w dół. Po ukończeniu kursu CCNA R&S studenci będą potrafili zaprojektować, a także administrować sieciami w małych i średnich przedsiębiorstwach.
Kurs CCNA został podzielony na 4 tematyczne moduły. Każdy moduł obejmuje około 50-70 godzin zajęć. W praktyce jeden moduł trwa około 1,5 miesiąca (zajęcia zazwyczaj 2 razy w tygodniu).
Moduł 1 - Wprowadzenie do sieci (ITN)
Informacje ogólne
Kurs Wprowadzenie do sieci (ITN) wprowadza studentów do architektur sieci, modeli, protokołów i komponentów. Komponenty te ułatwiają połączenie użytkowników, urządzeń, aplikacji i danych za pośrednictwem Internetu i nowoczesnych sieci komputerowych. Pod koniec kursu studenci mogą wykonywać podstawowe konfiguracje routerów i przełączników w celu budowania prostych sieci lokalnych (LAN), które integrują schematy adresowania IP i podstawowe zabezpieczenia sieci.
Na koniec kursu, studenci będą potrafić:
- Skonfigurować przełączniki i urządzenia końcowe w celu zapewnienia dostępu do lokalnych i zdalnych zasobów sieciowych.
- Wyjaśnić, w jaki sposób protokoły fizyczne i warstwy łącza danych obsługują działanie Ethernet w sieci przełączanej.
- Skonfigurować routery, aby umożliwić łączność kompleksową między urządzeniami zdalnymi.
- Tworzyć schematy adresowania IPv4 i IPv6 i sprawdzić łączność sieciową między urządzeniami.
- Wyjaśnić, w jaki sposób górne warstwy modelu OSI obsługują aplikacje sieciowe.
- Skorzystać z najlepszych praktyk w zakresie zabezpieczeń, aby skonfigurować małą sieć.
- Rozwiązywać problemy małych sieci.
Kurs Cisco Networking Academy Wprowadzenie do sieci (ITN) jest pierwszym kursem w siódmym głównym wydaniu programu nauczania CCNA. Notatki te dostarczają szczegółowych informacji na temat tego wydania, włączając spis programu nauczania, kwestie aktualizacji, napraw i dodatkowe informacje.
Komponenty
Tematy
Moduł 2 - Podstawy przełączania routingu i łączności bezprzewodowej (SRWE)
Informacje ogólne
Kurs Podstawy przełączania routingu i łączności bezprzewodowej (SRWE) jest drugim kursem w programie nauczania CCNAv7. Kurs skupia się na technologiach przełączania i operacjach routerów, które obsługują małe i średnie sieci biznesowe. Obejmuje bezprzewodowe sieci lokalne (WLAN) i koncepcje zabezpieczeń. Kursanci uczą się kluczowych koncepcji przełączania i routingu. Mogą przeprowadzać podstawową konfigurację sieci i rozwiązywać problemy, identyfikować i ograniczać zagrożenia dla sieci LAN oraz konfigurować i zabezpieczać podstawową sieć WLAN.
Pod koniec kursu studenci będą potrafili:
- Skonfigurować sieci VLAN i routing między sieciami VLAN, stosując najlepsze praktyki bezpieczeństwa.
- Rozwiązywać problemy z routingiem między sieciami VLAN na urządzeniach warstwy 3.
- Skonfigurować redundancję w sieci przełączanej za pomocą STP i EtherChannel.
- Rozwiązywać problemy z EtherChannel w sieciach przełączanych.
- Wyjaśnić, jak obsługiwać dostępność i niezawodność sieci przy użyciu protokołów dynamicznego adresowania i redundancji pierwszego skoku.
- Skonfigurować dynamiczną alokację adresów w sieciach IPv6.
- Skonfigurować sieci WLAN przy użyciu najlepszych praktyk zabezpieczeń WLC i L2.
- Skonfigurować zabezpieczenia przełącznika, aby złagodzić ataki LAN.
- Skonfigurować routing statyczny IPv4 i IPv6 na routerach.
Kurs Cisco Networking Academy Podstawy przełączania routingu i łączności bezprzewodowej (SRWE) jest drugim kursem w siódmym wydaniu głównego programu nauczania CCNA. Notatki te dostarczają szczegółowych informacji na temat tego wydania, włączając spis programu nauczania, kwestie aktualizacji, napraw i dodatkowe informacje.
Komponenty
Tematy
Moduł 3 - Sieci korporacyjne, bezpieczeństwo i automatyzacja (ENSA)
Informacje ogólne
Kurs Sieci korporacyjne, bezpieczeństwo i automatyzacja (ENSA) to trzeci kurs w programie nauczania CCNAv7. W tym kursie opisano architektury i zagadnienia związane z projektowaniem, zabezpieczaniem, obsługą i rozwiązywaniem problemów z sieciami korporacyjnymi. Kurs obejmuje technologie sieci rozległej (WAN) oraz mechanizmy jakości usług (QoS) wykorzystywane do bezpiecznego dostępu zdalnego. Wprowadza również sieci definiowane programowo, wirtualizację i automatyzację, które wspierają digitalizację sieci. Studenci zdobywają umiejętności konfigurowania i rozwiązywania problemów z sieciami korporacyjnymi, a także uczą się identyfikować i chronić przed zagrożeniami cyberbezpieczeństwa. Poznają narzędzia do zarządzania siecią i poznają kluczowe koncepcje sieci definiowanych programowo, w tym architekturę opartą na kontrolerach oraz sposób, w jaki interfejsy programowania aplikacji (API) umożliwiają automatyzację sieci.
Pod koniec kursu studenci będą potrafili:
- Skonfigurować jednoobszarowy protokół OSPFv2 zarówno w sieciach punkt punkt, jak i wielodostępowych.
- Wyjaśnić, w jaki sposób ograniczyć zagrożenia i zwiększyć bezpieczeństwo sieci, korzystając z list kontroli dostępu i najlepszych praktyk w zakresie zabezpieczeń.
- Wdrażać standardowe listy kontroli dostępu IPv4 do filtrowania ruchu i bezpiecznego dostępu administracyjnego.
- Skonfigurować usługi NAT na routerze brzegowym, aby zapewnić skalowalność adresów IPv4.
- Wyjaśnić techniki zapewniające skalowalność adresów i bezpieczny dostęp zdalny dla sieci WAN.
- Wyjaśnić, jak zoptymalizować, monitorować i rozwiązywać problemy z architekturami sieci skalowalnych.
- Wyjaśnić, jak urządzenia sieciowe implementują QoS.
- Wdrożyć protokoły do zarządzania siecią.
- Wyjaśnić, w jaki sposób technologie takie jak wirtualizacja, sieci programowalne i automatyzacja wpływają na rozwijające się sieci.
Kurs Sieci korporacyjne, bezpieczeństwo i automatyzacja (ENSA)to trzeci kurs w siódmym głównym wydaniu programu CCNA. Notatki te dostarczają szczegółowych informacji na temat tego wydania, włączając spis programu nauczania, kwestie aktualizacji, napraw i dodatkowe informacje.
Komponenty
Tematy
powrót