Image

Certyfikaty

Uczestnicy szkolenia, po ukończeniu 4 modułu szkolenia CCNA mogą uzyskać świadectwo Cisco Certified Network Associate (CCNA) zdając egzamin. Posiadacze certyfiakatu CCNA mogą wybierać wśród pracy lub kontynuować szkolenie, uzupełniając wiedzę i przystąpić do egzaminu CCNA Security lub Cisco Certified Network Professional (CCNP).

Egzaminy można zdawać w sieci egzaminacyjnej VUE. W Poznaniu obecnie są dwa autoryzowane ośrodki egzaminacyjne należące do sieci VUE. Egzaminy przeprowadzją specjalnie do tego certyfikowane firmy - listę tych firm można znaleźć na stronach CISCO lub na stronach VUE. Pomyślne zakończenie nauki w Akademii pozwala na uzyskanie zniżki w opłacie za egzamin CCNA. Świadectwo CCNA podobnie jak CCNP jest ważne 3 lata, a po tym okresie należy je odnowić, czyli recertyfikować - co oznacza ponowne zdanie egaminu podobnego do egzaminu certyfikującego. Koniecznosć odnawiania egzaminów jest zrozumiała z punktu widzenia szybkości zmian technologii sieciowych i jest dla Państwa korzystna ponieważ gwarantuje aktualność posiadanej wiedzy!


CCNA

Certyfikat CCNA (Cisco Certified Network Associate) – obecnie drugi stopień certyfikatu wydawany przez firmę Cisco. Certyfikat ten potwierdza specjalistyczną wiedzę techniczną oraz umiejętności praktyczne w zakresie instalacji, okablowania strukturalnego, konfiguracji i zarządzania średniej wielkości sieciami teleinformatycznymi/telekomunikacyjnymi. Jest ważny przez trzy lata. W 2016 roku firma Cisco ogłosiła zmiany w swoim programie certyfikacyjnym, celem lepszego dopasowania kursów do aktualnych trendów w IT. Aktualnie jest wiele różnych wersji CCNA, a najnowsza wersja kursu CCNA to "CCNA Routing and Switching 6.0". Zmianie uległ znacznie egzamin ICND1 oraz certyfikat CCENT, który jest teraz podstawą do niektórych wyższych certyfikatów takich jak CCNA Security. Egzamin certyfikacyjny można zdawać w dwóch trybach.

- Pierwszy składa się z dwóch egzaminów: 100-105 ICND1 oraz 200-105 ICND2 (do 2016 roku były to kolejno: 100-101 ICND1 i 200-101 ICND2, do 2013 roku były to kolejno: 640-822 ICND1 i 640-816 ICND2, a do 6.11.2007 r. były to 640-821 INTRO i 640-811 ICND). Zdanie egzaminu ICND1 gwarantuje otrzymanie certyfikatu Cisco Certified Entry Networking Technician (CCENT).
- Drugi tryb składa się z jednoczęściowego egzaminu 200-125 CCNA, nazywanego również CCNAX (do 2016 roku: 200-120 CCNA, do 2013 roku: 640-802 CCNA, a do 6.11.2007 r. egzamin 640-801) trwającego 120 minut i obejmującego tematykę obu egzaminów pierwszego trybu.

Egzaminy odbywają się w autoryzowanych ośrodkach egzaminacyjnych i zawierają zarówno pytania teoretyczne w postaci testu wielokrotnego wyboru, pytań jednokrotnego wyboru z predefiniowanymi odpowiedziami zawierającymi np. elementy konfiguracji urządzeń jak i część symulacyjną wymagającą wykonania czynności konfiguracyjnych na routerze lub przełączniku opisanych w dedykowanej literaturze przygotowującej do egzaminu.

CCNA Security

Certyfikat Cisco Certified Network Associate Security (CCNA Security) gwarantuje wiedzę i umiejętności zabezpieczania sieci na poziomie podstawowym (associate). Posiadacze tego certyfikatu potrafią opracować infrastrukturę bezpieczeństwa sieci, rozpoznać zagrożenia i słabe punkty i zaradzić zagrożeniom. Tematyka obejmuje podstawowe technologie zabezpieczania sieci , instalację i zarządzanie cechami bezpieczeństwa na urządzeniach tak, by zachować integralność sieci, poufność danych w niej przechowywanych a także zagwarantować ciągłość jej pracy. Egzamin certyfikacyjny CCNA Security można zdać podchodząc do egzaminu 210-260 IINS. Egzamin składa się z 60-70 pytań zarówno teoretycznych w postaci testu wielokrotnego wyboru, pytań jednokrotnego wyboru z predefiniowanymi odpowiedziami zawierającymi np. elementy konfiguracji urządzeń jak i część symulacyjną wymagającą wykonania czynności konfiguracyjnych na routerze lub przełączniku opisanych w dedykowanej literaturze przygotowującej do egzaminu.

CCNP

Certyfikat CCNP (Cisco Certified Network Professional) – to trzeci stopień certyfikatu wydawanego przez Cisco. Potwierdza wiedzę i umiejętności w zakresie instalacji, konfiguracji i zarządzania średnimi sieciami komputerowymi (od 100 do 500 węzłów). Certyfikat CCNP jest obecnie najbardziej cenionym przez pracodawców dokumentem potwierdzającym wysokie umiejętności zawodowe. Jest świadectwem najwyższego poziomu wiedzy oraz znajomości rozwiązań i technologii firmy Cisco Systems. Osoba przystępująca do egzaminu musi posiadać ważny certyfikat CCNA i zdać trzy testy. Aby dostać certyfikat CCNP należy zdać wybrane testy:

- 300-101 ROUTE: Implementing Cisco IP Routing (ROUTE) – dotyczy trasowania
- 300-115 SWITCH: Implementing Cisco IP Switched Networks (SWITCH) – dotyczy przełączników
- 300-135 TSHOOT: Troubleshooting and Maintaining Cisco IP Networks (TSHOOT) – dotyczy rozwiązywania problemów w sieciach IP

Egzamin 300-101 ROUTE składa się z 45-55 pytań. Egzamin 300-115 SWITCH składa się z 30-40 pytań. Egzamin 300-135 TSHOOT składa się z 15-25 pytań. Każdy egzamin trwa 120 minut.

powrót